"Drugiej takij niyma jako świat syroki" - Białka Tatrzańska!

Przepiyknie się tocom
Srybrne rzeki fale
Zaprosajom syćkik
Na Skolne Podhale

Z pluskaniem wodzicka
Po skolak se leci
Kompiom się w niej latem
I starsi i dzieci

Nad brzegiem tyj rzeki
Pełno ludzi bywo
Pełno tu letników
W słonku się wygrzewa
   
Jak im jest gorąco
Kryjom si w olsyny
Bo nad wodom rosnom
Olchy i wirbiny

W gałęziach ptosecek
Wesoło se śpiewo
Ze rzeka i wioska
Białka się nazywo

Ze ta wioska Białka
To piykno dziedzina
Może na Podhalu
Drugiej takiej ni ma

Ej edyć se ta Białka
Jak Donaj gymboki
Drugiej takij niyma
Jako świat syroki.

      Dzisiaj zaglądniemy w odwiedziny do pięknej góralskiej wsi - Białki Tatrzańskiej. Czy ktoś o Białce jeszcze nie słyszał? ;) Otóż ta urokliwa miejscowość zlokalizowana jest nieopodal Tatr Polskich i Słowackich, znajduje się zaledwie 15 km od Nowego Targu i 20 km od Zakopanego.

      Do Białki zawitaliśmy dość sporą grupką, całkiem niedawno, bo w listopadzie 2011r. Koniec jesieni, ale jeszcze nie zima, a mimo to było już dość chłodno. Wieś o zabudowie ulicowej rozciąga się na długości 8 km. I my na początek udaliśmy się na krótki spacer główną ulicą. Nie wiem, czy powinnam mówić, ale wszyscy "jak leci", skorzystaliśmy z ciepłych leczniczych kąpieli w termie białczańskiej, czyli w Termie Bani. Składa się ona ze strefy cichej, głośnej i dużego saunarium. Ostrzegam (od razu!) - wybierając się do saunarium w termie, musimy nastawić się, że przy wejściu głównym na teren saun, dostajemy piękne białe ręczniczki z rzepem, konieczne jest także zdjęcie kostiumów kąpielowych! Korzystając więc z zabiegów parowych nie tylko my negliżujemy się, ale pamiętajmy, że robią to także inni, dlatego tamtejszy widok nudystów to z jednej strony lekki szok, ale z drugiej polecam zachować się kulturalnie. Standardowo, nie miałam ze sobą aparatu, dlatego zdjęcia term tylko z zewnątrz - na letnio i zimowo ;)
Nie mogę pominąć także najsłynniejszego wzniesienia w Białce - Kotelnicy Białczańskiej. Na tamten czas narciarstwo odstawiliśmy na inną porę, dlatego tylko krótko opiszę. Kotelnica mierzy 917m n.p.m. Najdłuższe trasy (łatwe i średnio trudne) znajdują się przy 2 wyciągach krzesełkowych i 1 orczykowym. W całej wsi jest łącznie 15 wyciągów orczykowych z trasami łatwymi i bardzo łatwymi, czyli myślę, że wiele osób znajdzie tu coś dla siebie.

Nad Białką, po jej wschodniej stronie w Czarnej Górze, góruje zbudowane z piaskowców i łupków fliszowych wzniesienie Litwinowa Grapa, czyli Litwinka.  Na jego zboczu znajduje się wyciąg narciarski, a z samej góry roznosi się oszałamiający widok na cztery parki narodowe i Tatry.
W roku 2000, przy pomocy proboszcza tamtejszej parafii, postawiono 21-metrowy Krzyż Jubileuszowy.
Dużą wartością środowiska przyrodniczego wsi jest rzeka o tej samej nazwie, czyli Białka o długości 41,2 km, która wypływa z Tatr Wysokich. Podobno jest jedną z najczystszych rzek Podhala. Jej piękne i urocze koryto płynie pomiędzy wapiennym skałkami, nad które wybraliśmy się i powstały słoneczne, ciepłe zdjecia.
     W nurtach rzeki żyje wiele gatunków ryb, np. pstrągi, które mieliśmy okazję zakosztować w fantastycznej restauracji - karczmie "Litworowy Staw", a którą serdecznie polecamy, jeśli tylko zajrzycie do Białki Tatrzańskiej. Klimat drewna, kominka, zapachów, no i jedzenie - nibo w gymbie i palce lizać! Ahoj!

Komentarze

Popularne posty