Haus Concordia in Neunkirchen - wizyta w Niemczech

     Dziś znów przemieścimy się kilka lat wstecz - do 2004 roku. Tym razem mój tato pracował w Niemczech. I tym razem pojechałam do niego z mamą. Na 4 dni, do zakątka spokoju, odpoczynku, relaksacji i... kontemplacji...
     Mowa tu o maleńkim niemieckim miasteczku w Nadrenii Północnej i Westfalii - Neunkirchen, zamieszkanym przez ok. 14 tysięcy ludności. I nie byłoby nic ciekawego w samej miejscowości, gdyby nie dwie rzeczy. Pierwsza z nich to Haus Concordia. Jest to Ośrodek spotkań chrześcijańskich, a od 1 marca 1999 roku jest własnością stowarzyszenia "Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech". Budynki Ośrodka przed ich zakupem używane były przez diecezję jako ośrodek szkoleniowy dla młodzieży. I tam też przez ten krótki wyjazd mieszkaliśmy. Ponieważ osobami zarządzającymi byli księża, siostry Służebniczki NMP oraz Józefitki (a także osoby świeckie), nie sposób było nie zrobić sobie z nimi zdjęcia :)
Do Concordii przybywa bardzo dużo wolontariuszy, również z odległych miejsc, by wspierać to miejsce oraz poznawać jego uroki. Ośrodek bowiem, jest położony w malowniczej dolinie, otoczonej polanami i lasami, na skraju wielkiego terenu leśnego Westerwald, około 2 km od miejscowości Dermbach i 20 km od miasta Siegen. Teren Concordii liczy niemal 4 hektary i znajdują się na nim budynki mieszkalne, użytkowe i rekreacyjne, pola namiotowe oraz place sportu i zabawy. Ośrodek spełnia rolę ośrodka wypoczynkowego, rekolekcyjnego i formacyjnego.
Drugą rzeczą, jakiej nie sposób pominąć będąc, zarówno w Concordii, jak i okolicach Neunkirchen są tereny starej kopalni rud żelaza. Co można więc zobaczyć?
  •  Druidenstein - wzgórze powulkaniczne. Można tam dotrzeć oznaczonym, leśnym szlakiem, spacerując ok 7 km.
  •   Wieża widokowa - z której rozciąga się niepowtarzalny widok na całą daleką okolicę
  •   Kopalnia - muzeum - z Concordii dojechać można do pobliskiej starej kopalni rud żelaza, w której obecnie znajduje się muzeum górnictwa
Ośrodek Spotkań Concordia organizuje także jednodniowe wycieczki do różnych niemieckich miast (my co prawda nie skorzystaliśmy, ale tylko dlatego, ze grafik taty był trochę napięty). Są to: pobliski Siegen (miasto Rubensa), Frankfurt, Marburg, Limburg, Koblencja, dolina Mozeli czy też oddalona od Neunkirchen ok. 100 km Kolonia.
Ponadto przedstawię bazę noclegową i wypoczynkową, jaką posiada Concordia (w zakładkach strony znajduje się również strona www poświęcona Ośrodkowi, tam tez można znaleźć więcej informacji); są to:
* 55 miejsc noclegowych, pokoje 2-, 3-, 4- osobowe
* sale młodzieżowe 6-, 8-, 10- osobowe
* pole namiotowe
* dwie stołówki
* kaplica domowa
* sala konferencyjna
* sala audiowizyjna
* sala gier i zabaw
* boiska do koszykówki i do piłki nożnej, sprzęt sportowy
* kawiarnia i klub dla spotkań wieczornych
* miejsce do grillowania
Wyjeżdżając do samego miasteczka można w różnych miejscach natknąć się na różne pozostałości po starej kopalni rud żelaza. Tunele mniejsze i większe, wagoniki, koła i symbole górniczych przyrządów są rozsiane praktycznie wszędzie:
A tutaj zdjęcie Muzeum miasta, na tle również wagonik z kołem wypełniony uroczymi kwiatkami (foto nie z mojej kolekcji, niestety):
     Przeczytałam ostatnio, że dewizą Ośrodka Spotkań są słowa: Kto raz odwiedził Concordię, z radością do niej powraca. I cóż, ja jeszcze nie powróciłam, ale Niemcy to w końcu kraj sąsiadów i nie wykluczone, że jeszcze kiedyś staną się one znów moim celem. A jeśli nie, to może swoimi zdjęciami i opisem skuszę kogoś do wizyty tego malowniczego miejsca? Może jakiś wolontariusz odbędzie tam swoją podróż? A może ktoś, kto po prostu lubi ciszę i spokój, odnajdzie ją właśnie w Concordii??? Kto wie...

Komentarze

Popularne posty