Norweskie trolle - w czym rzecz? :)

     Będąc w Norwegii nie spotkałam niestety żadnego trolla. A szkoda, bo usłyszeć można o nich niejedno :) O co więc chodzi z trollami? Kim lub czym one są? Spróbuję krótko odpowiedzieć na pytania :)
     Najbardziej popularnym norweskim trollem jest troll leśny, przeważnie wzrostu dziecka. Wierzono, że trolle różniły się między sobą zarówno wyglądem, jak i charakterem. Najczęściej miały to być stworzenia bardzo stare, brzydkie, złośliwe i mało inteligentne. Można było wśród nich znaleźć olbrzymy, jak i skrzaty czy karły.
Inny troll, fossegrimen, mieszka pod wodospadami i sprzyja człowiekowi szczególnie po otrzymaniu jakiejś przekąski.
Można spotkać też np. draugen, czyli gnoma, który potrafi wciągnąć niewinną ofiarę na dno jeziora albo fiordu. Brrr, ten jest wyjątkowo brzydki.
Kobiece trolle (tzw. huldry) nie są wcale mniej groźne, bowiem posiadają moc przeobrażania się, szczególnie w noc poślubną. Czasami da się je w porę rozpoznać po krowim ogonie wystającym spod sukni (a w dniu powszednim: spódnicy ;).

Trolle zwykle wyrządzały szkody ludziom i zwierzętom. Zajmowały się też wydobyciem i gromadzeniem srebra, złota oraz kosztowności. Były bardzo chciwe i skąpe. Nie znosiły światła słonecznego, dlatego pojawiały się wyłącznie w nocy; troll, który na czas nie schował się przed promieniami słońca, zamieniał się w kamień.
 
Skąd jednak wzięły się w Norwegii te wszystkie nieboraki? Oczywiście ze skandynawskich wierzeń ludowych, z mitologii nordyckiej. Powiada się, że trolle były kiedyś olbrzymami, które przegrały walkę z bogiem Thorem. Porażka kosztowała je jednak redukcje do rozmiarów karłów. I tak oto zagadka wyjaśniona. Tak czy inaczej te małe leśne stworki żyją w świadomości Norwegów i myślę, że... nie należy się ich bać ;)


Komentarze

 1. ciekawa historia trollowa:) pierwszy troll mnie rozśmieszył:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pierwszy faktycznie jest zabawny ;) ale jak się im tak bliżej przyjrzeć to faktycznie mogły to byc złośliwe istoty. dobrze, ze istniały tylko w wierzeniach :)

   Usuń
 2. Fajna historia. Nigdy wcześniej nie słyszałam o norweskich trollach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. takie to właśnie historie głoszą nordyckie opowieści :)

   Usuń
 3. Nie spotkałam w Norwegii żadnego (żywego ;) trolla, ale je uwielbiam i zawsze na pamiątkę kupuję sobie takiego jednego brzydala ;) Polecam również twórczość Theodore Kittelsena jeśli chodzi o inspirowanie się skandynawskimi wierzeniami ludowymi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trolle bardzo złośliwe istotki, a wyglądają trochę tak rubasznie troszkę i ;)
  A tak aprops kobiet trolli i wystającego ogona, całkiem to trolle kobiece całkiem całkiem... a jeszcze taki film mi sie skojarzył: :"Kiedy kobiety ogonki miały" i cała geneza gotowa
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przyznaję, że takiego filmu nie widziałam :)
   ale trolle - fakt - rubaszne i złośliwe ;) ale jako stworki nieprawdziwe to i całkiem sympatyczne ;)

   Usuń
 5. Piękny post Agnieszko baśniowy dziękuję ci za niego bo on będzie inspiracją na nastepne prace moje a teraz zmykam szybciutko coś z czasem u mnie ostatnoi na bakier buziaki śle wielkie Marii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja mam wielką nadzieję, że powstaną piękne dzieła z Twojej ręki zainspirowane trollami! :))))

   Usuń
 6. Mnie osobiście trolle fajnie się kojarzą, trudno mi uwierzyć, że szkodziły ludziom. Niektóre nawet są piękne w tej swojej brzydocie. Ja się nie boję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie zawsze fascynowały wszelakie mitologie, o Norwegii nie wspominając.Jako dzieciak czytałam mitologię grecką i rzymska jak najlepszą bajkę więc lubię takie sprawy. Mitologia jest dużo ciekawsza niż religia:)
  P.S. Dziękuję za piękne i trafione wiersze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również lubię mitologię grecką i rzymską :)
   A co do wierszy to tak mnie coś opętało po przeczytaniu Twojego postu :) Proszę :)

   Usuń
 8. Niby brzydkie, ale maja w sobie to "cos" co zatrzymuje nasza uwage przy nich na dluzej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Też tak uważam :) są tajemnicze, ale bardzo ciekawe :)

   Usuń
 9. Mi też się podobają :) Strasznie lubię czytać takie ciekawostki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie też i dlatego opublikowałam takie ciekawostki na blogu ;)

   Usuń
 10. Witaj, Agnieszko!

  Twój post przeczytałam z radością, bo od lat marzę o podróży do Norwegii i jeszcze jakoś tam nie dotarłam, niestety.
  Oglądałam ciekawy film o trollach i tych malutkich i tych wielkich, niebezpiecznych, na których polują w lasach myśliwi.

  Norwegia to fascynująca kraina, troszkę zimna, ale piękna.

  Przy okazji chcę Ci podziękować za to, że byłaś, gdy mnie nie było, za wszystkie słowa wsparcia i życzyć Ci cudownych świąt, przepełnionych blaskiem wirującej w sercach dobroci.

  Serdeczności, j.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie i również zostawiam u Ciebie cząstkę siebie, niech wszystkie życzenia spełnią się! :))

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty