Szlakiem podgórskich zamków - w Czorsztynie i Niedzicy

     Rok temu będąc w Białce Tatrzańskiej, wraz z grupką znajomych wybrałam się na krótką wycieczkę szlakiem podgórskich zamków.

     Pierwszym punktem była Niedzica. Jest ona sporą wsią letniskową, w której najsłynniejszym zabytkiem jest piękny zamek zwany Dunajcem, przyciągający tu wielu turystów. Stoi on na stromej skale o wysokości 566 m n.p.m. Wygląd otoczenia zamku został znacznie zmieniony w latach 80-tych XX w., gdy na rzece ukończono budowę potężnej zapory. Ten węgierski niegdyś zamek, oraz pobliska polska warownia w Czorsztynie efektownie górują nad okolicą i przypominają typowe "Orle Gniazda".
W bezpośrednim sąsiedztwie Niedzicy, na granicy Pienin Spiskich i Właściwych znajduje się zapora ziemna, dzięki której powstał sztuczny zbiornik wodny na Dunajcu - Zalew Czorsztyński. Zapora, której budowa zakończyła się w 1997 roku, miała ogromny wpływ na zmianę krajobrazu Dunajca oraz na charakter otaczających ją terenów.
Na tamie znajduje się ponadto duże graffiti utworzone w grafice 3D. Jeśli stanie się na nim w odpowiednim miejscu, można wykonać zdjęcie dające złudzenie, jakby było się nad przepaścią. Świetne!
Oczywiście do zamku niedzickiego można wejść za odpowiednią opłatą, my zrezygnowaliśmy z tego z powodu późniejszej już pory, a w zamian za to udaliśmy się do kolejnego zamku.
      Zaraz po przeciwległej stronie zamku Dunajec leżą bowiem, na mocno obronnym, skalistym wzniesieniu z wapienia krynoidowego, ruiny zamku Czorsztyn. Tutaj można już zwiedzać zamek indywidualnie, bez przewodnika, co też uczyniliśmy. Trasa zwiedzania wiedzie z dziedzińca zamku dolnego, okolonego resztkami murów obwodowych,
przez sień Baszty Baranowskiego do pomieszczeń zamku średniego.
Z zamku średniego, po obejrzeniu kilku reliktów archeologicznych, XVI-wieczną klatką schodową turyści przechodzą na zamek górny. Otwiera się wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie, zamknięte wałem zapory. Na prawo od zapory bieleje zamek Niedzicki i osiedle Niedzica-Zamek. Horyzont zamykają Pieniny Spiskie i Tatry.
Z tarasu schodzi się do wyporządkowanych i częściowo zrekonstruowanych pomieszczeń piwnicznych. Urządzono tu ekspozycję muzealną (plansze omawiają historię Czorsztyna i zapory) oraz stylową kawiarnię, gdzie latem często przygrywa góralski zespół z Kluszkowiec.
       Tak więc, będąc w górach i nie odwiedzić zamku w Czorsztynie czy Niedzicy, położonych na brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, to wręcz grzech! Dopiero tutaj można tak naprawdę nabrać chęci do poznania historii tych miejsc, a obserwując przy bezchmurnej pogodzie przepiękną panoramę jeziora i gór, podsycić pragnienie na zdobycie Tatr ;) Gorąco polecam! :)

Komentarze

Popularne posty