Czy z łódki powstała... Łódź!?

     Hej!
     W związku z tym, że najbliższym największym miastem leżącym niedaleko mojej mieściny jest Łódź, a bywałam w tam kilkakrotnie (zarówno w odwiedzinach, jak i na studiach podyplomowych), postanowiłam o niej troszkę napisać.
     O samej Łodzi nie będę pisała za wiele - ktoś, kto uważał na geografii - wie, gdzie miasto leży i jakiej jest wielkości ;) Skupię się na samych atrakcjach turystycznych - a tych w Łodzi jest pod dostatkiem :)
     Najbardziej znaną ulicą w Łodzi jest oczywiście ul. Piotrkowska (dług. 4 km), szczególnie na odcinku od pl. Wolności do skrzyżowania z al. J. Piłsudskiego. Ulica ta niczym deptak przynosi ze sobą inne atrakcje, liczne bary i restauracje. Jednym z ciekawszych miejsc jest rekordowo wielkie graffiti na jednej z kamienic (oczywiście symbolizujące Łódź, jako wielką łódkę z herbem miasta).
Ciekawym projektem jest Galeria Wielkich Łodzian. Jest to grupa plenerowych rzeźb z brązu, upamiętniających sławne osoby związane z Łodzią. Ustawiane są one od 1999r. przy ul. Piotrkowskiej. Pomniki tworzące Galerię Wielkich Łodzian są ławkami pomnikowymi – zaprojektowano je w ten sposób, że zwiedzający mogą wygodnie usiąść obok wyrzeźbionych postaci. Jak np. ja przy jednym z nich ;) I tak po kolei:
- Fortepian Rubinsteina
- Kufer Reymonta
- Lampiarz
- Twórcy Łodzi Przemysłowej
- Ławeczka Tuwima
- Fotel Jaracza
Kolejną atrakcją ul. Piotrkowskiej jest  Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy. 
Chyba zaś najbardziej znanym i największym obiektem handlowo-usługowo-rozrywkowym w Polsce i w Europie jest Centrum Manufaktura. 
        Manufaktura w krótkim czasie stała się obok ulicy Piotrkowskiej wizytówką miasta. Dziś trudno wyobrazić sobie Łódź bez Manufaktury. Centrum stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Manufaktura to: muzea, kina, dyskoteki ponad 250 butików i sklepów, kilkadziesiąt restauracji. Jednak jej punktem centralnym jest ponad 3 hektarowy rynek, pełniący funkcję otwartej przestrzeni publicznej. To tutaj organizowane są imprezy kulturalne i rozrywkowe przyciągające zarówno łodzian, jaki i turystów. Na rynku znajduje się również najdłuższa w Europie fontanna oraz znakomicie zaprojektowane miejsca odpoczynku. Manufaktura znana jest w kraju i zagranicą także dzięki licznym wyróżnieniom, przyznanym za udany projekt rewitalizacji zabytkowych obiektów pofabrycznych. Przebudowa tak wykonana, aby zachować atmosferę dawnej XIX-wiecznej Łodzi i zakładów Izraela Poznańskiego. Dominują tu zatem stare, pofabryczne budynki z czerwonej, nieotynkowanej cegły, które zostały jednak całkowicie przebudowane wewnątrz. Odrestaurowano w sumie 90 000m² zabytkowych wnętrz. Wybudowano parkingi na 3 500 samochodów, posadzono 600 drzewek. Cała inwestycja pochłonęła ok. 200 mln euro.
      Jednym z kilkunastu ogrodów zoologicznych znajdujących się w Polsce jest Miejski Ogród Zoologiczny, będący pozostałością po Puszczy Łódzkiej,
ale jeszcze bardziej znany jest Łódzki Ogród Botaniczny. Powierzchnia ogrodu wynosi 67 ha (w tym 2 ha obejmujące pierwotny ogród botaniczny w Parku Źródliska i znajdującą się tam Palmiarnię) co oznacza, że jest największym Ogrodem Botanicznym w Polsce! Bardzo ciekawym pomysłem jest tutaj graficzna mapa ogrodu:
A to zdjęcia z samego parku, podobały mi się też dwa rodzaje zegarów - słoneczny i kwiatowy :)
I tak jak wspomniałam już wcześniej - w Parku Źródliska znajduje się jedna z najnowocześniejszych Palmiarni w Europie.Warto zajrzeć, jeśli tak jak ja, kocha się palmy! :)
Kolejnym interesującym projektem łódzkim jest Łódź Bajkowa – jest to projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.  Docelowo „Łódź Bajkową” ma tworzyć 17 rzeźb odlanych z brązu. Oto kilka z nich: Miś Uszatek, Pingwin Pik Pok, kot Filemon i Bonifacy, bohaterowie bajki Zaczarowany Ołówek, Trzy Misie, wróbelek Ćwirek czy Plastuś :) A że ja, pracująca na co dzień z  dziećmi, tom obeznana z bajkami ;)
Ostatnim miejscem w mojej wędrówce po Łodzi był Aquapark Łódź - Fala. Teren obiektu ma około 10 ha powierzchni, z czego około 2,5 tys. m² stanowi lustro wody. Kompleks basenów usytuowany jest w szklanych piramidach. Znajduje się tu m.in. jedyna w Polsce zjeżdżalnia typu "kamikadze" (długości 60 m przy 20 m różnicy poziomów), 19 metrowa wieża z dwoma zjeżdżalniami o długości ok. 130 m i 60 m, wioska saunowa (a w niej pięć różnych saun), bicze wodne, jacuzzi, rzeki - dzika i spokojna, leśna plaża, zespół boisk sportowych do siatkówki i koszykówki, bary i restauracje. Jeden z basenów został wyposażony w urządzenia wytwarzające sztuczną falę. Jednym słowem mówiąc, jest to największy park wodny w Polsce i warto go zwiedzić, jeżeli lubi się kąpiele wodne :)
POLECAM!!!
I DO USŁYSZENIA! :)

Komentarze

 1. Nigdy tam nie byłam,ale zdjęciami mnie zachęciłaś :):)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja też nigdy nie byłam ale chyba pora się wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ciągle wrażenie, że Łódź jest przez wiele osób niedoceniana.
  Byłam, zwiedziłam i dla mnie to całkiem przyjazne i fajne miasto :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty